Information

Populate the side area with widgets, images, and more. Easily add social icons linking to your social media pages and make sure that they are always just one click away.
Мудрі люди

Помилки виживших – упередження виживання

27/01/2021

Ви коли-небудь замислювалися, чому популярні книги, про те як стати мільйонером не роблять нікого зі своїх читачів мільйонером? Або чому успішні компанії на кшталт Майкрософт, Гугл або Фейсбук з’являються раз на десятиліття, хоча історія їх успіху розкладена по поличках, вивчена і навіть екранізована у великому кіно? Відповідь проста: будь – яка історія успіху – це завжди везіння. Хоча насправді найцінніша інформація залишається в головах тих, хто успіху домогтися не зміг. Цей феномен вперше був описаний під час Другої світової війни. Математик Абрахам Вальд вивчав розташування пробоїн, отриманих американськими бомбардувальниками під час виконання бойових завдань. Найчастіше ворожим вогнем були вражені крила, стабілізатори і фюзеляж, найменше пробоїн припадало на кабіну пілота, двигуни і паливну систему.

Здавалося б, зміцнювати потрібно саме ті місця, які отримали найбільше пошкоджень, проте Вальд вирішив інакше. Він грамотно припустив – сам факт того, що літак зміг повернутися з такими ушкодженнями на базу говорить про те, що вони не є критичними, і зміцнювати потрібно якраз ті частини корпусу, які залишилися цілими. Цей висновок підтвердився після закінчення війни, коли з лісів і боліт стали підіймати підбиті літаки. Виявилося, що у них були пошкоджені саме ті місця, про які говорив Вальд – двигуни, Паливна система і кабіна пілота. З такими ушкодженнями літак летіти не міг – або гинув пілот, або витікало все паливо, або заклинювало двигун, проте про все це не знали і не могли знати на базі, оскільки літак до неї просто не долітав. У підсумку всю статистичну інформацію про пошкодження інженери збирали з літаків, що повернулися, а інформації про загублені машини не було.

Помилки підприємців

Ту ж саму помилку ми спостерігаємо і в бізнесі. Люди прагнуть досконально вивчити біографії успішних бізнесменів, ходять на їх тренінги, купують їх книги про те, як досягти успіху. Але, навіть в точності дотримуючись всіх цих порад, успіху не досягають. Причина та ж, що і у випадку з бомбардувальниками Вальда, в книгах мільйонерів зібрана сама марна частина інформації – що робити і як себе вести, коли умови складаються максимально сприятливо. Про те що робити, коли все обертається проти тебе, в цих книгах немає ні слова. Найкориснішою інформацією володіють люди, які намагалися побудувати бізнес і прогоріли, але вони не пишуть книг, а якби і писали, ніхто б їх не купував.

Статистика невблаганна, від 90 до 95% всіх бізнесів розоряються в перші п’ять років, з решти на плаву в наступні п’ять років розоряються ще 80%. У підсумку через 10 років стійку справу мають тільки 1-2% стартаперів, інші виявляються розорені. При цьому 1-2% залишилися на плаву не тому, що вони зробили все краще за всіх або прорахували наперед всі ризики. Вони просто опинилися в потрібний час в потрібному місці. Повторити з нуля власний успіх у них вже не вийде. При цьому в науці експеримент, який неможливо повторити, виконуючи ту ж послідовність дій, називається випадковістю.

Мораль цієї байки така: АНАЛІЗУЙ ЧУЖІ ПОМИЛКИ, чужий успіх тобі все одно не дістанеться, зате підвищити ймовірність  успішного для себе результату можна цілком. У нашому блозі смислів –  ми пишемо в тому числі і про наші епік фейли, як і в бізнесі так і в житті, як і в Україні так і закордоном. Деякого досвіду на стільки багато, що можна вже книгу написати….

Успєшний успєх

Ми не будемо висвітлювати лише одну сторону життя – роботу і бізнес. Все ж у світі, існують конкретні практики як можна кратно збільшити своє матеріальне становище, і ми переконались на собі, що вони працюють – але якою ціною? За рахунок чого? Сім’ї, кар’єри, здоров’я, молодості чи особистої свободи? Тому, нам потрібно відразу вас попередити: Що усі подальші наші ідеї базуються на основній парадигмі – ЗОЛОТА СЕРЕДИНА. Усе мусить бути в міру…

Олександр Куява

Олександр Куява

Засновник та директор медіагрупи Спектр. Медіахудожник. Експерт у сфері інформаційних технологій та нових медіа. Інтернет-підприємець і соціальний інвестор.